Cinamono gydomosios savybės

/
2020-06-25

Cinamonas pasižymi didelis kiekiu veiksmingų antioksidantų, vadinamų polifenoliais. Remiantis moksliniu tyrimu, kurio metu buvo lyginamas antioksidantų aktyvumas 26-iuose prieskoniuose, cinamonas pasirodė visiškas nugalėtojas, aplenkiantis tokius produktus kaip česnakas ar raudonėlis. 

Pasaulyje egzistuoja dvi pagrindinės cinamono rūšys:

  • Ceilono cinamonas (Cinnamomum verum), taip pat žinomas kaip „tikras“ cinamonas.
  • Cassia cinamonas (Cinnamomum Cassia), plačiai paplitusi rūšis, kurią žmonės paprastai vadina „cinamonu“.

Skirtingas cinamono kvapas ir skonis atsiranda dėl riebalinės sudėtinės dalies, kurioje yra labai daug junginio cinamaldehido. Mokslininkai teigia, jog šis junginys yra atsakingas už cinamono poveikį sveikatai ir medžiagų apykaitai.

„Cassia“ rūšyje yra didelis kiekis junginio, vadinamo kumarinu, kuris didelėmis dozėmis yra kenksmingas, todėl patartina vartoti Ceilono („tikrąjį“ cinamoną), kadangi tyrimai rodo, jog Ceilono cinamonas pasižymi itin mažu kumarino kiekiu. 

Ne paslaptis, jog dauguma prekybos centruose randamo cinamono yra pigesnės „Cassia“ rūšies.

Cinamono teigiamosios savybės sveikatai:

  • Cinamonas gausus antioksidantų.
  • Cinamonas turi priešuždegiminių savybių, kurios gali sumažinti įvairių ligų riziką.
  • Cinamonas gali sumažinti bendrojo cholesterolio, „blogojo“ MTL cholesterolio ir trigliceridų kiekį bei kraujo spaudimą, palikdamas „gerąjį“ DTL cholesterolį stabilų.

Išsamaus tyrimo metu padaryta išvada, jog šiam poveikiui pasiekti reikia viso labo 120 mg cinamono dozės per dieną.

  • Įrodyta, jog cinamonas sumažina cukraus lygį kraujyje bei turi veiksmingų antidiabetinių savybių. Daugybė atliktų tyrimų patvirtino antidiabetinį cinamono poveikį ir atskleidė, kad jis gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje 10–29%.
  • Remiantis laboratoriniais tyrimais, galima teigti, jog cinamonas turi anti-onkologinių savybių. Nuodydamas vėžines ląsteles, stabdo jų augimą ir navikų formavimąsi kraujagyslėse. 
  • Cinamaldehidas turi antigrybelinių bei antibakterinių savybių, kurios gali padėti kovojant su  infekcijomis bei apsaugoti nuo dantų ėduonies bei blogo burnos kvapo.

Efektyvi Ceylono cinamono dienos porcija yra 1-6 gramai arba nuo pusės iki dviejų arbatinių šaukštelių.

Cinamonas yra vienas iš keturių ingredientų ajurvedinėje ciberžolės pagrindo arbatoje organizmo valymui.