ajurveda

Ajurveda – gyvenimo mokslas

/
2020-07-27

Ajurveda – “gydymų motina”

Ajurveda iš sanskrito kalbos verčiama, kaip „gyvybės mokslas” ir laikoma seniausiu gydomuoju mokslu. Ji atsirado Indijoje daugiau nei prieš 5000 metų ir dažnai vadinama „visų gydymų motina“. 

Ajurvedos žinios leidžia suprasti, kaip sukurti kūno, proto ir sąmonės pusiausvyrą, nepamirštant savo individualumo ir kaip įgyvendinti gyvenimo būdo pokyčius, kad ši pusiausvyra būtų išlaikyta.

Kiekvienas žmogus turi unikalų pirštų atspaudą, taip pat ir tam tikrą energijos modelį – individualų fizinių, psichinių ir emocinių savybių derinį, kuris įtakoja mūsų sveikatą.

Pasak Ajurvedos, sveikata yra kūno, proto ir sąmonės pusiausvyros būsena. Kūnas, protas ir sąmonė turi veikti kartu palaikydami pusiausvyrą. Norint suprasti, kaip subalansuoti kūną, protą ir sąmonę, reikalinga suvokti, kaip sąveikauja vata, pitta ir kapha.

vata, pitta ir kapha reiškia?

Ajurveda išskiria tris pagrindinius energijos principus, kurie egzistuoja kiekviename iš mūsų. Kadangi angliškų žodžių, apibūdinančių šias sąvokas, nėra, mes naudojame originalius sanskrito žodžius vata, pitta ir kapha.

Energija reikalinga sukurti judesiui, kurio pagalba skysčiai ir maistas patenka į ląsteles ir sudaro sąlygas kūnui funkcionuoti.

Vata yra judėjimo energija, ji suteikia pagrindinį judesį visiems kūno procesams ir yra nepaprastai svarbi sveikatai. Žmogus su dominuojančia Vata apdovanotas greitu mąstymu, lankstumu ir kūrybiškumu. Psichichologiškai jie paprastai greitai supranta koncepcijas, bet paskui taip pat greitai ir pamiršta. Budrūs, neramūs ir labai aktyvūs Vata žmonės vaikšto, kalba ir mąsto greitai, tačiau yra lengvai pavargę. Nuo Vata došos priklauso kvėpavimas, širdies veikla, visi susitraukimai ir išsiplėtimai, spazmai, nervų ląstelių impulsai ir kt. Vata valdo šias emocijas: baimę, nerimą, skausmą. Vietos, kur kaupiasi energijos perteklius – storoji žarna, kaulai, oda, ausys, šlaunys.

Pitta yra virškinimo ar metabolizmo energija. Ji atsakinga už medžiagų apykaitą. Pitta žmonės turi šiltus kūnus, įžvalgias idėjas ir aštrų intelektą. Pitta-dominantai turi gerą virškinimą, stiprų metabolizmą ir apetitą. Psichiškai, Pitta rūšys yra intelektualios ir turi didelę galią viską išsiaiškinti ir suprasti.  Nuo došos Pitta priklauso virškinimas, kūno temperatūra, intelektas ir suvokimas. Plonoji žarna, skrandis, prakaito liaukos, riebalai, akys – tai Pittos sritys.

Paskutinioji, Kapha dosha, sutepimo ir struktūros energija, palaiminta jėga ir ištverme. Šios došos dominantai linkę į saldų ir meilų gyvenimą. Psichologiškai Kapha žmonės yra linkę būti ramūs, tolerantiški ir atleidžiantys. Jiems gali prireikti daugiau laiko suprasti dalykus, tačiau jų ilgalaikė atmintis yra tobula. Šios došos energija kaupiasi krūtinės ląstoje, plazmoje, gleivėse, visose skystose išskyrose, sąnarių jungties tepale ir kt. Kaphos centras – krūtinės ląsta. Psichologiniu aspektu nuo Kaphos priklauso prieraišumo, godumo, atlaidumo ir meilės emocijos.

Visi žmonės turi Vata, Pitta ir Kapha energijų savybes, tačiau viena paprastai yra pirminė, kitas antrinė, o trečioji – mažiausiai pasireiškianti. Ligos priežastis pasak Ajurvedos yra laikoma atitinkamų ląstelių funkcijos stoka dėl Vata, Pitta ar Kapha energijos pertekliaus ar trūkumo.

Ajurvedinė rytinė rutina

Rutina padeda sukurti pusiausvyrą savo kūne. Tai taip pat sureguliuoja žmogaus biologinį laikrodį, padeda virškinimui, medžiagų įsisavinimui, didina pasitikėjimą savimi, nuteikia disciplinuotai, suteikia ramybę, laimę ir ilgaamžiškumą. 

Sekant Ajurvedos rytinę rutiną, atsikeliama su saulėtekiu, kas suteikia pojūčiams ramybę ir gaivą.  

Saulėtekio laikas skiriasi priklausomai nuo metų laiko, tačiau vidutiniškai vata žmonėms rekomenduojama keltis apie 6 val., Pitta žmonėms iki 5:30 ryto, o Kapha – iki 4:30 ryto.

Tuomet seka malda/meditacija – prieš išlipant iš lovos. Dešine ranka paliečiama žemė, tada ta pačia ranka prie kaktos su didele meile ir dėkingumu Motinai Žemei. Tada nuprausiamas veidas, burna, akys ir geriamas vanduo.

Tada 3–5 lašai aliejaus įlašinami į kiekvieną šnervę. Tai padeda sudrėkinti nosį, išvalyti sinusus, pagerinti balsą, regėjimą. Taip pat aliejus lašinamas ausyse ir tepamas ant galvos bei kūno.

Tada išsimaudoma ir apsirengiama, pasikvėpinama mėgstamais kvepalais. Natūralių kvapų ar eterinių aliejų naudojimas suteikia gaivumo, džiaugsmo pojūtį. Suteikia kūnui gyvybingumo ir padidina savivertę. Reguliari mankšta, ypatingai tinkamai atliekama joga, gerina kraujotaką ir jėgą. Tai padeda atsipalaiduoti ir pagerinti virškinimą.

Po mankštos ramiai atsisėskite, giliai įkvėpkite ir pamedituokite. Po meditacijos galėsite mėgautis pusryčiais.

Ajurvedos gydymas yra stebuklas!

Atlikti tyrimai rodo, kad ajurvedos gydymo metodai gali būti naudojami intensyviosios terapijos skyriuose kritinės būklės pacientams.

Paralyžiuoti žmonės pradeda vaikščioti, išgydomi vėžiu sergantys pacientai, išgydomi žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų encefalopatija, Laimo liga, Parkinsono ir kitomis nepagydomomis ligomis – šie stebuklai kasdien stebimi Ajurvedos klinikose Indijoje.

Tarptautiniame ajurvedinių tyrimų žurnale“ paskelbtame tyrime pažymima, kad po 1-6 mėn. trukmės Ajurvedinių gydymo metodų taikymo, pacientų, sergančių reumatoidiniu artritu, sveikata pagerėjo.

Prisijunkite prie šių laimingų žmonių ir gyvenkite sveikai bei natūraliai!

Indijoje egzistuoja begalė Ajurvedos centrų. Siūlome jums kruopščiai atrinktas, autentiškas vietas, kuriose sukurta aplinka yra skatina gijimo procesą.

3 Comments

 1. Frančeska - 2020-07-09

  Jau dveji metai esu savo ajurvedinėje kelionėje ir noriu jai nuoširdžiai padėkoti už nuolatinę paramą ir patarimus. Mano fizinė transformacija per šį laikotarpį- buvo pašalinti 4 akmenys, o mano gyvenimo būdas pasikeitė. 21 dieną trukusi „Pančkarma“ buvo nepaprasta ir kas svarbiausia veiksminga. Kasdienis i ajurvedos principų laikymaisis (dažniausiai) padeda išlaikyti gerą savijautą. Esu dėkinga už pasiūlymus ir padrąsinimus. Šis procesas man leido lengviau prisitaikyti prie pasikeitimų, tokių kaip vaistų dozės sumažinimas. Man patinka, kaip aš valgau, judu ir jaučiuosi. Dėl to esu įsipareigojusi visai „Enlightened Sky“ komandai.

  Reply
 2. Greta - 2020-07-18

  Jei aš apibūdinčiau savo kūną kaip namą, prieš ajurvedą, tai buvo sugriuvęs namas. Grindys buvo girgždančios. Vamzdžiai nutekėjo. Langinėms trūko varžtų, o elektros lemputės buvo sulaužytos. Ajurveda yra tarsi namų įrankių rinkinys, kuris pritvirtina nuotėkį, nudažo sienas ir pakeičia lemputes. Mano namai dabar atrodo ir jaučiasi nuostabiai. Nėra taip, kad esu šimtu procentų tobula. Kaip ir namą, mūsų kūną reikia reguliariai remontuoti. Skirtumas tas, kad aš žinau, ką daryti, norint išspręsti tai, ką reikia taisyti. Tai man suteikė teisę kontroliuoti savo gydymą.

  Reply
 3. Virginija - 2020-07-22

  Prieš metus nusipirkau Ajurvedines detoksikacijos atostogas Somatheerame. Prieš pat kelionę nuėjau pas savo ginekologę, kuri pasakė, jog man skubiai reikalinga operacija. Aš pažadėjau atvykti iškart, kai tik grįšiu iš 21 dienos atostogų Indijoje. Aš tikrai jaučiausi lyg danguje pančkarmos metu. Grįžusi namo nuėjau pas gydytoją atlikti operacijos. Gydytoja atliko patikrinimą, nustebusi pažvelgė į mane ir pasakė: „Jūs visiškai sveika, jums nereikia operacijos“. Buvau priblokšta ir išskridau iš jos kabineto lyg ant sparnų. Po mėnesio vėl keliauju į tą patį Ajurvedinį centrą, nes esu tikra, kad tai yra iš tiesų stebuklingas gydymo metodas. Esu labai dėkingas personalui už nuolatinę informaciją ir paramą visos kelionės metu.

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published.